Çanakkale Ruhu Konulu Konferans

Çanakkale Ruhu Konulu Konferans

          Dünyanın en yaşlı ve son Çanakkale Gazisi Karadeniz  Ereğlili Hüseyin KAÇMAZ'ın oğlu, Dünya Barış Elçisi Turgut KAÇMAZ okulumuzda “Çanakkale Ruhu” adlı konferans verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından alkışlar ve sallanan bayraklar eşliğinde konuşmasına başlayan KAÇMAZ, Çanakkale Savaşları ve Kurtuluş savaşlarında Türk askerlerinin can vermek suretiyle ülkeyi vatan haline getirdiklerini vurgulayarak: “Bu yurdun her karış toprağı şehit dedelerimizin temiz kanıyla yoğrulmuştur, babam da bu vatan için savaşanlardan biridir, bu vatan için on dört yıl savaşmıştır. Bizim için vatan da bayrak da namusumuzdur, şerefimizdir," dedi.

Babası, Hüseyin KAÇMAZ'ın Atatürk ile ilgili anılarını da aktaran Turgut KAÇMAZ, "Babam Atatürk'ü savaşlarda uzaktan yakından görürmüş, konuşurmuş. Son nefesine kadar Atatürk'le ne konuştuğunu aynı hisle anlatırdı. Babam vatanını, milletini, bayrağını, Mustafa Kemal Atatürk'ü sözde değil özde sevenlerdendi. Ben de onun oğlu olarak özde sevenlerdenim," şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında: “Eskiden düşmanın İngiliz, Fransız ve başka milletler olduğunu belirten Kaçmaz, sözlerine şu cümlelerle devam etti. ”Bugün düşman cahillik, bugün düşman fakirlik, bugün düşman ayrımcılık, bugün düşman tembellik, bugün düşman vurdumduymazlıktır. Bizler birlik beraberlik içinde oldukça Edirne'den Ardahan'a kadar bu vatanın bir karış toprağı geçilmez. 1915'te Çanakkale'de, 1921'de Sakarya'da, 1922'de Dumlupınar'da, dedelerimiz Mustafa Kemal'in önderliğinde bu vatanı böldürmediyse, bu bayrağı indirmediyse, bu ezanları susturmadıysa, kuvvetini damarlarındaki asil kandan alan şanlı ordumuz, milli polis gücümüz bu bayrağı indirmez, bu vatanı böldürmez, bu ezanları susturmaz. Bütün bölücü terör örgütleri bunu böyle bilsin. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, vatan eğer üstünde ölen varsa vatandır,” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konferansa Tavşanlı Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Abtullah TUĞCU, Bilgisayar Teknolojileri Bölüm Başkanı Öğr.Grv. Ahmet ÇELİK, Dış Ticaret Bölüm Başkanı Öğr.Grv. Sibel MANİSALI ve Tavşanlı MYO öğrencileri katıldı.

Tavşanlı MYO Basın Temsilciliği

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, Pazartesi