30 Ağustos Zafer Bayramı İlçemizde Kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı İlçemizde Kutlandı.

Kurtuluşumuzun 100. yıl dönümü olan 30 Ağustos 2022 ilçemizde devlet erkanının katılımı ile kutlandı. 

30 Ağustos 1922 Başkomutan Meydan Muharebesi sonunda, düşman ordusunun büyük kısmı dört taraftan sarılarak Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın ateş hatları arasında, bizzat Zafertepe’den idare ettiği savaşta, tamamen yok edilmiş veya esir edilmiştir. 

Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. 30 Ağustos ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. 

Bu önemli günün 100.yıl dönümü okulumuzu temsilen Müdür Yardımcısı Öğr.Gör.Nur HOŞGÖR’ün katılımı ile devlet erkanı tarafından ilçemizde yapılan resmi törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanında yapılan Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılmasının ardından Kaymakamlıkta tebrigat yapıldı ve Tavşanlı Şehitliğinde şehitlerimiz için dua edildi.

Kurtuluşumuzuun 100.yıılnda başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm Şehitlerimizi saygı, minnet ve dua ile anıyor, hayatta olan Gazilerimize sağlıklı ömürler diliyoruz.

Son Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2022, Çarşamba